Przejdź do treści

Debiut w sieci

Debiut w sieci
fot. UG Polkowice

Dodane: Monday, 9 September 2019

Dziś pojawi się w sieci nowa, zmieniona graficznie, oficjalna strona Gminy Polkowice. Jest nowoczesna, przejrzysta i dostępna dla każdego. Ale jej głównym walorem jest dwukierunkowa komunikatywność.

 

Adres strony pozostanie bez zmian www.polkowice.eu. Jednak pod starym adresem zobaczymy zupełnie nowy wygląd i rozkład elementów. Strona wyposażona jest w szereg narzędzi, które ułatwią internautom znalezienie ważnych dla nich informacji. Jedną z nowości będzie wyszukiwarka usług elektronicznych.

 

–  Będzie ona służyła nie tylko wyszukiwaniu informacji z treści strony, ale przede wszystkim do wyszukiwania usług elektronicznych – informuje Marcin Szydłowski, dyrektor Wydziału Informatyki UG Polkowice.

– Przykładowo, przy wyszukiwaniu hasła dowodu osobistego, w odpowiedzi uzyskamy nie tylko dostęp do formularza wniosku, ale dostaniemy możliwość jego wypełnienia i złożenia  za pomocą platformy elektronicznej – dodaje.

 

Przygotowanie projektu strony i jej zawartości poprzedzone było badaniami ankietowymi wśród mieszkańców gminy. W ten sposób powstał projekt, którego głównym atutem jest formuła dwukierunkowej komunikacji.

– To największy atut tej strony, to na czym najbardziej nam zależało. Najważniejszy jest dialog z mieszkańcami i ta witryna to umożliwia, choćby przez zakładkę „Zgłoś problem lub uwagę” - mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

 

Po konsultacjach z mieszkańcami stronę uzupełniono także m.in. o kalendarz wydarzeń, informacje o utrudnieniach i awariach czy rozkład jazdy komunikacji miejskiej i oferty pracy.

 

Priorytetem przy opracowywaniu gminnego portalu była jego dostępność dla każdego użytkownika, z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1,  który jest zbiorem rekomendacji,  jakie należy przestrzegać, aby zapewnić dostęp do treści internetowych możliwie jak największej grupie użytkowników.   

 – Takich parametrów jest ponad dwieście. Ta witryna spełnia je wszystkie – podkreśla Przemysław Setnik, przedstawiciel firmy, która przygotowywała projekt strony.

 –  Nie znam witryny samorządu z terenu Zagłębia Miedziowego, która mogłaby się pochwalić podobnym wynikiem. Strona internetowa Gminy Polkowice może być wzorem dla innych – dodaje Setnik.

 

Ale to nie wszystkie zalety nowej strony. Opublikowane wiadomości, po kliknięciu klawisza, będzie można odsłuchać dzięki pomocy lektora. Zupełnie inaczej rozmieszczone są również informacje. Zastosowano m.in. nowy, blokowy układ strony, który ma ułatwić poruszanie się po witrynie. Osoby niedowidzące, za pomocą specjalnie dobranych narzędzi, będą mogły swobodnie poruszać się po stronie, a lektor będzie je informował na jakim elemencie się znajdują.

Nowa strona internetowa Gminy Polkowice zadebiutuje w sieci jeszcze dziś!  Zanim jednak to nastąpi konieczna będzie około dwugodzinna przerwa techniczna.  Przenoszenie nowej strony rozpocznie się o godzinie 15.

 

Debiut w sieci
fot. UG Polkowice