Przejdź do treści

Polkowiccy ratownicy medyczni dostali nowy sprzęt

Polkowiccy ratownicy medyczni dostali nowy sprzęt
fot. Roman Tomczak

Dodane: Tuesday, 27 August 2019

Krzesełka kardiologiczne, stacje dokujące oraz plecaki medyczne. To tylko część sprzętu medycznego o jaki wzbogacił się Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) w Polkowicach. Gmina Polkowice przekazała na ten cel prawie sto tysięcy złotych.

 

Gmina Polkowice współfinansowała zakup trzech krzesełek kardiologicznych (tzw. schodołazów), trzech stacji dokujących, czterech infuzyjnych pomp jednotorowych, urządzenia do mechanicznej kompensacji klatki piersiowej oraz jednego elektronicznego aparatu do pomiaru ciśnienia. Dziś przed siedzibą Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Polkowicach odbyło się oficjalne przekazanie sprzętu. W uroczystości udział wzięli m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, jego zastępca ds. gospodarczych Wojciech Marciniak, wicestarosta polkowicki Krzysztof Nester, przedstawiciele służb, ratownicy medyczni.

 

– To dla nas wielkie odciążenie i pomoc, bo ten nowoczesny sprzęt to nie tylko ulga w pracy ratownika, ale przede wszystkim lepsza jakość naszej pracy, bo te urządzenia są nie tylko nowe, ale przede wszystkim bardzo nowoczesne – mówili ratownicy medyczni.

 

Jak podkreślano podczas spotkania wymiana sprzętu pierwszej pomocy jest niezbędna, bo używane na co dzień urządzenia szybko się zużywają, a ponadto oferta tego typu urządzeń na rynku jest coraz bardziej nowoczesna. A ta nowoczesność wprost przekłada się na większa skuteczność w ratowaniu ludzkiego życia.

 

– Samo urządzenie do kompensacji klatki piersiowej nie tylko zastępuje ratownika przy fizycznych czynnościach które do tej pory musiał wykonywać, ale pozwala w tym czasie zając się ratowaniem kolejnych osób lub wykonywaniem innych czynności – podkreślali ratownicy polkowickiego ZRM.

 

Jednak żeby móc dysponować nowoczesnym sprzętem potrzebne są ciągłem zakupy. Te ostatnie możliwe były dzięki pomocy finansowej Gminy Polkowice.

 

– Udział samorządu gminnego w zakupach tego typu urządzeń jest i nadal będzie widoczny – zapewniał podczas spotkania burmistrz Łukasz Puźniecki. – Ale nawet najnowocześniejszy sprzęt nie spełni swojej roli, jeśli nie jest obsługiwany przez ludzi świetnie wyszkolonych, pełnych pasji i zaangażowania w trudna pracę ratownika. Bardzo państwo dziękuję za to zaangażowanie i codzienną służbę – dodał, zwracając się do ratowników medycznych.

 

Wśród przekazywanego dziś sprzętu medycznego był tez taki, który sfinansował Powiat Polkowicki. Chodzi o torby lekarskie, plecaki ratownicze oraz materac próżniowy. Przekazany dziś sprzęt znajdzie się na wyposażeniu trzech karetek pogotowia Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach.  

 

Polkowiccy ratownicy medyczni dostali nowy sprzęt
fot. Roman Tomczak
Polkowiccy ratownicy medyczni dostali nowy sprzęt
fot. Roman Tomczak