Przejdź do treści

Rozmawiali o wspieraniu rodzin

Rozmawiali o wspieraniu rodzin
fot. miedziowefakty.pl

Dodane: Thursday, 25 July 2019

„Uzasadnienie i sposoby efektywnego wspierania rodzin w samorządzie terytorialnym” to hasło przewodnie konferencji, jaką dla włodarzy miast Zagłębia Miedziowego zorganizował KGHM wraz ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź.

 

Konferencja opierała się przede wszystkim na tym, w jaki sposób wspierać rodziny, aby żyło im się lepiej i aby wciąż się rozwijały. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelegentów z całej Polski, którzy poruszali m.in. temat roli rodzin, jaką pełnią w aspekcie gospodarki.

 

– Z punktu widzenia społecznego, rodzina i jej rozwój jest bardzo istotny – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. –  Demografia i rozwój rodzin będą wpływać w przyszłości na to, jak będą rozwijać się poszczególne miejscowości. Dla Polkowic to bardzo istotne, bo jesteśmy najmniejszym ośrodkiem z dużych miast w Zagłębiu Miedziowym – dodaje. – Bardzo się cieszę, że KGHM podejmuje inicjatywę koordynacji polityki miejskiej skierowanej do rodzin – podkreśla.

 

Jak wynika z danych demograficznych, rodzi się coraz mniej dzieci. Taka sytuacja powoduje, że pojawia się brak zastępowalności pokoleń. W przyszłości liczba osób starszych będzie przewyższać liczbę osób młodych, zwłaszcza tych w tzw. „wieku produkcyjnym”.

 

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z sytuacji jaką będziemy mieć – informuje Krzysztof Szwarc, demograf. – Prognozy są bardzo pesymistyczne, ponieważ  społeczeństwo będzie się starzeć, będzie coraz mniej osób młodych – dodaje.

 

Oprócz wykładów zorganizowane również zostały warsztaty z dobrych praktyk rozwiązywania problemów rodzin w lokalnej społeczności.