Przejdź do treści

Uroczy legwan pilnie poszukiwany!

Uroczy legwan pilnie poszukiwany!
fot. UG Polkowice

Dodane: Wednesday, 24 July 2019

Wczoraj w okolicach ul. Kopalnianej w Polkowicach przypadkowy przechodzień znalazł młodego legwana zielonego. Ale jaszczurka uciekła mu, zanim służby skontaktowały się z właścicielem zielonego gada. Teraz legwan znowu jest na wolności.

 

 

Legwana znalazł mieszkaniec Polkowic podczas spaceru w okolicach Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Barbarka”. Niegroźnego gada zabrał ze sobą i natychmiast zawiadomił służby miejskie. Wspólnie postanowiono, że legwan pozostanie pod opieką znalazcy do czasu, aż odnajdzie się jego właściciel.

 

Ten zgłosił się wczoraj (23.07) późnym wieczorem. Jednak gada nie odebrał, bo ten... zdążył już wymknąć się swojemu tymczasowemu opiekunowi!  Teraz nasze służby apelują, aby każdy, kto natknie się na legwana, zgłosił to natychmiast do Straży Miejskiej w Polkowicach.

 

– Legwan zielony, zwany także iguaną, to niegroźne, roślinożerne zwierzę – informuje Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich UG Polkowice.

 

– Dlatego można go bez obawy złapać i zgłosić się z nim do komendy Straży Miejskiej, lub wezwać patrol – instruuje urzędniczka.

 

Poszukiwany legwan to młody osobnik, długości ok. 50 cm (dorosłe mają nawet 1,5 metra!). Został kupiony jako maskotka domowa i tak jest traktowany przez zdecydowaną większość właścicieli.

 

Jednak należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, wszystkie zwierzęta egzotyczne muszą być rejestrowane w starostwie powiatowym, pod groźbą kary finansowej lub aresztu. Zarejestrowane zwierzę łatwiej jest także znaleźć, kiedy wiadomo, do kogo należy.

 

Legwan zielony (łac.: Iguana iguana), to gatunek dużej, nadrzewnej, roślinożernej jaszczurki pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej. W środowisku naturalnym występuje na obszarze od południowej Brazylii i Paragwaju do Meksyku i Wysp Karaibskich.

 

W USA zdziczałe populacje notuje się na południu Florydy, Hawajach i w dolinie Rio Grande w Teksasie. Iguana jest roślinożercą. Dorasta zwykle 1,5 m długości, ale odnotowano kilka osobników które miały ponad 2 m długości, ważąc ponad 20 kg.

 

Legwan zielony jest często spotykany jako zwierzę domowe z powodu spokojnego usposobienia i jaskrawych barw, wymaga jednak bardzo troskliwej opieki, przestrzeni, specjalnego oświetlenia i ogrzewania.