Przejdź do treści

500+ przez internet? Dlaczego nie!

500+ przez internet? Dlaczego nie!
fot. internet

Dodane: Friday, 28 June 2019

Od 1 lipca polkowicki OPS będzie przyjmował wnioski o świadczenia rodzinne. Ważne, że podobnie jak w poprzednich latach, można to zrobić bez wychodzenia z domu.

 

A cały proces jest niezwykle prosty. Rozpoczyna się od załogowanie na portalu informacyjno-usługowym emp@tia (www.empatia.mpips.gov.pl). Jak zaznacza Beata Puławska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach, w przypadku świadczenia 500+ i „Dobry start” wnioski można składać dodatkowo za pośrednictwem bankowości elektronicznej wybranych banków.

 

– Wnioski elektroniczne to zdecydowanie najprostsza i najwygodniejsza forma złożenia dokumentów. Tym bardziej, że wniosek o 500+ w porównaniu do poprzednich lat, jest dużo mniej skomplikowany i nie ma konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny – zaznacza dyrektor Puławska.

 

– Dzięki temu zdecydowana większość osób będzie w stanie wypełnić go samodzielnie, bez konieczności konsultacji z pracownikiem Ośrodka. Dlatego warto zrobić to przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez potrzeby udawania się do instytucji – zachęca, dodając, że papierową wersję wniosku będzie można złożyć dopiero od 1 sierpnia 2019r.

 

Obecny rok przyniósł spore zmiany w zasadach przyznawania świadczenia wychowawczego. Niewątpliwie największą z nich jest rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do 500+. Od 1 lipca świadczenie przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko, bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Przypomnijmy, że do tej pory warunkiem otrzymania świadczenia było spełnienie kryterium dochodowego, które wynosiło 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

 

– Dużym ułatwieniem dla samotnych rodziców jest rezygnacja z obowiązku dokumentowania faktu, że drugi z rodziców zobowiązany jest do alimentów na rzecz dziecka – przypomina dyrektor polkowickiego OPS.

 

A kolejne zmiany jeszcze przed nami. Od 2021 roku wnioski będzie można składać już od lutego, a świadczenie będzie przyznawane na okres od czerwca do maja następnego roku. Aby ostatecznie taka zmiana mogła nastąpić, należało wydłużyć okres przyznania 500+. Świadczenie będzie zatem przyznane od października 2019 r. do maja 2021 r., a w przypadku dzieci, które dotychczas nie były beneficjentami tego świadczenia – od lipca 2019 r. do maja 2021 r.

 

Nowością będzie również wprowadzenie szczególnego, 3-miesięcznego terminu (liczonego od dnia urodzenia dziecka) na złożenie wniosku o 500+ na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

 

Ponadto do ustawy wprowadzającej 500+ przeniesiono rozwiązanie, które sprawdziło się przy realizacji programu „Dobry start”, czyli rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej. Od tej pory informacja o przyznaniu świadczenia będzie przesyłana na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej.

 

Bliższych informacji nt. świadczeń udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach, ul. Lipowa 1, pokój 14,15,16 lub telefonicznie 767246714 (18) w godzinach od 8-16. Z uwagi na gorący okres pracownicy OPS proszą aby w lipcu jak najczęściej korzystać z komunikacji drogą elektroniczną.

Więcej na ten temat w linkach poniżej:

 

https://www.gov.pl/web/rodzina/jak-zlozyc-wniosek-o-rodzina-500-plus-on-line3


https://www.gov.pl/web/rodzina/jak-zlozyc-wniosek-o-swiadczenie-dobry-start-on-line