Przejdź do treści

Aby Polkowice były gminą bez barier

Aby Polkowice były gminą bez barier
fot. Ma%uFFFDgorzata Wasilewska

Dodane: Thursday, 23 May 2019

Przed polkowickim Kinem odbył się briefing prasowy z udziałem m. in. reprezentanta środowiska osób z niepełnosprawnością, władz miasta oraz parlamentarzystów. Mówiono głównie o konieczności poprawy infrastruktury miejskiej dostosowując ją do potrzeb niepełnosprawnych.

 

Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Główne wejście do Kina poprzedzają schody – bariera nie do pokonania m. in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do takich osób należy Filip Rodzik, paraolimpijczyk i działacz społeczny z Polkowic, który był gościem spotkania.

 

– Takich miejsc jest więcej i ze wszystkimi musimy się na co dzień borykać. Ja sam dzielę te bariery na „twarde” i „miękkie”. Te pierwsze to bariery architektoniczne, ale także prawie zupełny brak dostosowania budynków do potrzeb osób niewidomych czy niedowidzących. Te drugie to np. zbyt mała ilość usług wspierających osoby z niepełnosprawnością oraz liczba urzędników przeszkolonych z zakresu obsługi osób z niepełnosprawnością – uważa Filip Rodzik.

 

O konieczności wsparcia dla osób niepełnosprawnych mówił także burmistrz Polkowic, który zwrócił uwagę, że wiele efektownych inwestycji nadal jest niedostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

 

– Stoimy przed jednym z takich przykładów – schodami do polkowickiego Kina. Musimy z tym  skończyć, budując rozsądną politykę społeczną. Stąd dzisiejsza obecność parlamentarzystów, którzy swoją dotychczasową działalnością udowodnili, jak istotne są kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi i seniorami, zarówno w polityce państwa jak i samorządu – mówił burmistrz Puźniecki.

 

W spotkaniu wziął także udział senator Jarosław Duda, były prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, obecnie przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Gość z uznaniem odniósł się m. in. do inicjatywy powołania w Polkowicach pełnocmocnika ds. osób niepełnosprawnych.

 

– Moja cała ścieżka zawodowa związana jest z działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnościami i zawsze z wielka radością przyjąłem wiadomość o planach ścisłej współpracy samorządu z przedstawicielem środowiska osób z niepełnosprawnościami. To pokazuje, że najważniejsze bariery które są w naszych głowach, można łamać. Gratuluję tej inicjatywy – mówił senator Duda.

 

Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych zostanie wyłoniony w drodze konkursu w drugiej połowie tego roku.

 

– Chcemy mieć w Polkowicach głos doradczy, który będzie mnie informował o tym, jakie działania są niezbędne, aby Polkowice były przyjazne dla osób niepełnosprawnych, przyjazne, aby były gminą bez barier – mówił Łukasz Puźniecki. – Gmina Polkowice to serce Zagłębia Miedziowego. Chcemy, aby stąd szły dobre przykłady takich działań – dodał.

 

W spotkaniu wzięli także udział m. in. senator Grzegorz Napieralski, posłanka Ewa Drozd, poseł Michał Jaros oraz wicestarosta polkowicki Krzysztof Nester.

 

13 proc. mieszkańców gminy Polkowice to osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Środowisko to od lat postuluje o zlikwidowanie wszelkich barier architektonicznych, przede wszystkim w budynkach instytucji użyteczności publicznej. Niestety, przykład polkowickiego Kina, niektórych szkół i przedszkoli wskazują, że wiele jest jeszcze do zrobienia.

 

– Trzy szkoły podstawowe w Polkowicach nie posiadają windy, która umożliwiałaby poruszanie się osobom z niepełnosprawnością po piętrach. Basen przy Szkole Podstawowej nr 3 jest całkowicie dla nas niedostępny. Praktycznie brak jest udogodnień dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w szczególności w punktach informacyjnych – wylicza Filip Rodzik.

 

Pierwszym z działań na rzecz pokonywania pozostałych barier architektonicznych w mieście będzie wybudowanie przed polkowickim Kinem podjazdu dla wózków inwalidzkich oraz przystosowanie dla toalet dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze na ten cel będą zabezpieczone w budżecie Polkowickiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Ruszy także audyt budynków miejskich i urzędowych pod kątem ich przystosowania dla osób niepełnosprawnych.  

 

Na terenie gminy Polkowice działa kilka instytucji, które zajmują się problemami osób z niepełnosprawnością. Są to m. in. Polkowickie Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Pomocy Społecznej, Fundacja Eudajmonia, Stowarzyszenia „Radosne Serca” i „Żyć Godnie” oraz klub sportowy „Skorpion Polkowice”.

 

Aby Polkowice były gminą bez barier
fot. Małgorzata Wasilewska