Zmniejszamy zadłużenie i... ciągle się rozwijamy!

Zmniejszamy zadłużenie i... ciągle się rozwijamy!
fot. Roman Tomczak

Dodane:

Ponad 31 mln zł. Tyle środków zewnętrznych pozyskała Gmina Polkowice w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Na samą budowę Alei Jana Pawła II otrzymaliśmy 16 mln zł.

 

Dziś (04.09) w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Polkowice odbył się briefing prasowy, którego jedynym tematem były rekordowe dofinansowania, jakie udało się pozyskać Gminie Polkowice w bieżącej kadencji. Głównie na budowę największej inwestycji ostatnich lat – Alei Jana Pawła II, łączącej Polkowice i Polkowice Dolne. Fundusz Dróg Samorządowych wsparł te inwestycję gminną kwotą 16 mln zł. Środki te będą przekazywane Gminie w trzech rocznych transzach, tyle bowiem ma potrwać budowa Alei.

 

– Ta inwestycja jest jest ogromnym obciążeniem dla budżetu gminy, ale z chwilą kiedy otrzymamy wsparcie na poziomie prawie połowy jej kosztów, staje się to dużo łatwiejsza do uniesienia. Liczymy na to, że z zaoszczędzonych pieniędzy uda się także sfinansować inne projekty, w tym projekty drogowe – poinformował Wojciech Marciniak, z-ca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych.

 

Przypomnijmy, że zaplanowana jeszcze za poprzedniej kadencji Aleja Jana Pawła II ma kosztować ok. 36 mln zł, a jej budowa zakończyć się w czerwcu 2021 r. Od początku kontrowersyjna pod względem kosztów, stała się jedną z głównych przyczyn zadłużenia tegorocznego budżetu Gminy Polkowice, który obecnie wynosi ok. 112 mln zł.

 

Ale nie tylko na inwestycje pozyskują Polkowice dodatkowe środki. To także transport. Przed kilkoma tygodniami Gmina uzyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ponad 14 mln złotych na zakup 9 nowych autobusów elektrycznych. Od początku kadencji udało się także pozyskać środki m. in. na budowę dróg i poprawę warunków dojazdowych do pól czy wymianę stolarki okiennej zabytkowego w pałacu w Suchej Górnej.

 

W sumie od listopada 2018 roku do sierpnia bieżącego roku pozyskano 31 mln 175 tys. zł środków zewnętrznych. To ponad 3 mln zł na miesiąc!

 

– Obalamy mit, że bogatym gminom takie środki jest dużo trudniej pozyskać. Okazuje się że nie, głównie dzięki świetnej pracy zespołu urzędników referatu Rozwoju Gminy, którzy wyszukują możliwości dofinansowania do tych projektów. Będziemy starali się maksymalnie wykorzystywać możliwości jakie dają fundusze zewnętrzne, tak aby gmina mogła się rozwijać, a zadłużenie, które jest za duże, zostało zmniejszone – mówił podczas spotkania burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

 

– Zawsze podkreślaliśmy, że nie jest sztuką zarządzanie gminą, która posiada ponad 270 mln. budżet. Sztuką jest, aby zarządzać nią w taki sposób, aby jej nie zadłużać, a wręcz przeciwnie, zmniejszać to zadłużenie i – co istotne – przeprowadzać kolejne inwestycje – dodaje burmistrz Puźniecki.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 2015-18, obejmujących poprzednią kadencję, również realizowano i planowano wiele inwestycji na terenie Gminy. Jednak korzystanie przy ich finansowaniu ze środków unijnych było na niskim poziomie. W roku 2015 pozyskano 2,5 mln zł, w 2016 – 2,5 mln zł, w 2017 – 19,5 mln zł i w 2018 – 5,4 mln zł. W sumie w ciągu czterech lat niecałe 25 mln.

 

Roman Tomczak